​Materina dúška - zázračná fialová trvalka | landart.sk

​Materina dúška - zázračná fialová trvalka

materina dúška a jej účinky

Premeniť svoju záhradu nielen na oku lahodiaci priestor, ale aj na plochu, ktorá prináša svojmu majiteľovi úžitok, je snom každého záhradkára. Materina dúška je nádherne voňajúca fialová kvetinka, ktorá sa radí medzinízke trvalky s desiatkami účinkov. Jej pestovanie je jednoduché, preto neváhajte a dovoľte jej vyniknúť aj vo vašej záhradke.

Liečivá trvalka prekvapí svojimi účinkami

Materina dúška je obľúbená bylinka, ktorá sa využíva nielen v boji proti chorobám, ale aj v kuchyni či v kozmetickom priemysle. Má dezinfekčné účinky a ako jedna z mála navyše pomáha obnoviť spálenú pokožku pri dlhšom pobyte na slnku.

Účinky materinej dúšky je možné pozorovať pri:

 • posilňovaní obranyschopnosti a imunity organizmu
 • tráviacich a vylučovacích ťažkostiach
 • liečení zápalov močových ciest
 • boji so svalovými kŕčmi
 • nespavosti
 • kašli a zápale priedušiek

Vedeli ste, že…

Materina dúška obsahuje množstvo telu prospešných látok, medzi ktoré patria rôzne esenciálne oleje, horčík, kyselina ursolová či flavonoidy (látky, ktoré majú protizápalové účinky).

Špecifikácia materinej dúšky

Materina dúška je trváca trsovitá bylina s drevnatými konárikmi. Jej stonky sú červenkasté a dorastajú do výšky 10 až 30 centimetrov. Lístky má vajcovité a kvety biele až fialové. Má veľmi príjemnú vôňu.

pestovanie materinej dúšky

Najznámejšie druhy materinej dúšky

 1. Thymus vulgaris - dúška tymianová alebo starším názvom materina dúška, je najaromatickejší druh, ktorý sa pestuje ako kuchynská bylinka.
 2. Thymus pulegioides - dúška vajcovitá obsahuje množstvo silíc, vďaka ktorým pomáha pri črevných ťažkostiach a proti kašľu.
 3. Thymus serpyllum - materina dúška úzkolistá je pôdopokryvná trvalka, ktorá sa vyskytuje v prírode najčastejšie. Tento druh sa často vysádza v záhonoch ako výplň medzi šľapákmi.
 4. Thymus citriodorus - materina dúška citrónová sa vďaka svojej citrónovej vôni hodí na prípravu bylinkového čaju. Svojou sýtou farbou navyše spestrí každý záhon.

Výskyt materinej dúšky

Liečivá bylinka pochádza zo Stredomoria, no v prírode sa nachádza takmer na celom území Slovenska. Obľubuje slnečné miesta, polia a lúky. Darí sa jej vo vápenatých a suchších pôdach.

Materina dúška zvyčajne kvitne od mája do septembra, no hlavným obdobím jej kvitnutia je júl a august.

Pestovanie materinej dúšky v záhrade

Keďže ide o trvalku, ktorá vydrží na jednom mieste až 5 rokov a vyžaduje si minimálnu starostlivosť, stáva sa materina dúška obľúbenou záhradkárskou voľbou.

 1. Aby ste vypestovali krásnu materinu dúšku, vyberte pre ňu slnečné miesto s veľmi dobre priepustným piesočnatým podkladom (vyhovuje jej ľahká pôda s kameňmi) a doprajte jej miernu zálievku. Ak pre ňu zvolíte miesto v tieni, bude riedka a nebude kvitnúť.
 2. Dúšku chráňte pred priamym a prudkým vetrom.
 3. Snažte sa o pravidelné zrezávanie materinej dúšky v lete, v jari a v jeseni po odkvitnutí - zosilnie a rozrastie sa.
 4. Materinu dúšku nemusíte hnojiť, pretože nepotrebuje výživnú pôdu.
 5. Odkvitnuté výhonky môžete zrezať až do dreva.

TIP: Materinu dúšku môžete pestovať v záhrade, skalke, kvetináčoch, dokonca vynikne aj na balkóne. Priestor, kde je vysadená nádherne prevonia.

materina dúška

Materinu dúšku zbierajte na poludnie

Rozkvitnutú materinu dúšku môžete zbierať od mája do septembra. Zber sa odporúča načasovať okolo poludnia, najsilnejší účinok majú mladé kvitnúce časti bylinky.

Fialovú trvalku sušte v teple

Zozbieranú materinu dúšku zviažte do menších zväzkov a sušte v zatienenom teplom a vetranom priestore - nepresiahnite teplotu 35 °C.

Materina dúška ako trávnik

Niektorým záhradkárom trvalky učarujú až natoľko, že sa nimi rozhodnú nahradiť klasickú trávnatú plochu v záhrade. Materina dúška je rastlinka, ktorú možete vysadiť ako trávnik, pretože dobre znáša pošľap.

Avšak pred samotnou realizáciou svoje rozhodnutie dôkladne zvážte. Aj keď je pravda, že si táto náhrada trávnika bude vyžadovať menšiu starostlivosť a v lete bude nádherne rozkvitnutá, materina dúška do vašej záhrady priláka včely, preto musíte byť pri chôdzi po takomto koberci opatrní.

TIP: Aj keď sa materina dúška veľmi rýchlo rozrastá a mohla by byť lákavo vyzerajúcim trávnikom, vysaďte ju len na vymedzenú časť záhrady.

materina dúška ako trávnik

Prevoňajte vašu záhradu liečivou materinou dúškou

Pestovanie materinej dúšky patrí k jednoduchším a nenáročným záhradným aktivitám. Materina dúška sa vám odvďačí nielen voňavým fialovým kvitnutím, ale aj bohatým využitím v domácnosti. Spoľahnite sa na kúpu dospelej rastlinky, ktorú jednoducho posadíte do záhrady.

landart s. r. o., Zlatovská 2193/33, Trenčín 911 05, 0910522454, eshop@landart.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info