Skratky a piktogramy k rastlinám | landart.sk

Piktogramy a skratky

Výška rastliny 

výška rastliny

Tento piktogram označuje výšku dospelej rastliny, do ktorej môže rastlina narásť pri ideálnych podmienkach. Pri trvalkách a trávach symbolizuje výšku aj s kvetom, pretože pri tvorení záhrady je dôležité s týmto údajom počítať. Môže sa však stať, že trvalka bez kvetu je výrazne nižšia ako uvádzaná v piktograme. 

Listnaté a ihličnaté dreviny sa uvádzajú v maximálnej výške v dospelosti, u väčšiny to teda znamená 15-20 rokov a pri voľnom raste. Ak sa teda dreviny nebudú pravidelne zastrihávať a pripravíme im ideálne podmienky, môžu do týchto výšok dorásť. Väčšinou sa však predávajú rôzne kultiváry, ktoré boli šlachtením a krížením obmedzené v raste. Napríklad základny druh borovice čiernej (Pinus nigra) dorastá aj 20 metrov, ale borovica čierna 'Marie Bregeon' dorastie iba 1 meter.


Šírka rastliny

Označenie šírky rastliny, ukazuje aká je maximálna šírka rastliny pri ideálnych podmienkach a bez zásahu rezom. Dôležitý údaj pri navrhovaní záhrady, pretože pri výsadbe je nutné počítať s finálnou veľkosťou rastliny, čo ovplyvní počet a hustotu výsadby. Pri ihličnatých a listnatých stromoch sa dá výrazne obmedziť pravidelným rezom, pri trvalkách a trávach odporúčame sa držať hustoty výsadby. Pri ovocných stromoch finálny vzrast určuje druh podpníka, na ktorom je ušlachtená odroda naštepená.


Farba kvetu a listu

Piktogramy znázorňujúce farbu kvetov a listu. U viacerých rastlín sú označené kvety ako nevýrazné alebo nekvitne, pretože nie sú pre danú rastlinu výrazné (napr. niektoré listnaté stromy) alebo vôbec nekvitnú (napr. paprade). Poznáme rastliny meniace farbu kvetu - hortnezia metlinatá Vanilla Fraise, ktorej kvety plynule prechádzajú z jasnej bielej do ružovej až tmavo ružovej. 

Listy bývajú väčšinou zelenej farby, nájdu sa však rastliny s červenou farbou (červienka, škumpa), alebo listy so striebristým nádychom (olivovník, eukalyptus). Druhá farba za lomítkom označuje jesenné sfarbenie listu.


 Habitus

Habitus rastliny označuje celkový výzor a vzrast rastliny, užšie sa venuje aj dĺžke stoniek, štruktúre a textúre. Náš piktogram slúži na približné určenie celkového tvaru - stĺpovitý, previslý, oválny, kuželovitý,...Tento údaj je dôležitý pri listnatých a ihličnatých stromoch, obzvlášť pri veľkom množstve kultivárov je tvar rastliny veľmi rôznorodý. Niektoré dreviny nesú túto informáciu už v názve a tie bývajú často odvodené od latinských slov ako Fastigiata alebo Pyramidalis - vzpriamený a kužeľovitý (pyramidálny) tvar, Pendula - previslý. 


Svetelné podmienky

Každá rastlina potrebuje správne svetelné podmienky, na ktoré sa prirodzene adaptovala. Slnečné žiarenie im dodáva energiu na život a preto je dôležité im dopriať vhodné stanovisko. Rastliny, ktoré preferujú plné slnko, nebudú v tieni prosperovať a môže dôjsť k ich úhynu. Tie, ktoré potrebujú tienisté miesto, budú slnečnými lúčmi spálené a vyschnú. Je treba brať do úvahy, čo potrebuje samotná rastlina a prispôsobiť tomu výsadbu. Tento piktogram obsahuje aj možnosť polotienistého miesta. Pozor! Svetelné podmienky sa môžu počas roku meniť ( husté koruny stromov, poloha slnka).


Skratky

V záhradníckej sfére sa vyskytuje množstvo skratiek, ktoré vysvetľujú, ako je momentálne rastlina vysoká, v akom kvetináči je zasadená a aký má priemer kmeňa. Sú spravené tak, aby boli medzinárodne zrozumiteľné.

P - vyjadruje priemer kvetináča v centrimetroch

C alebo CLT - vyjadruje veľkosť kvetináča v litroch

8/10, 10/12, 12/14 - vyjadruje obvod kmeňa, uvádza sa pri veľkých vzrastlých stromoch a tieto dreviny bývajú väčšinou s výškou kmeňa 220 cm.

150-170 cm - výška celého stromu v centimetroch

Napr. Cedrus deodara ´Feelin Blue´ Clt. 10, 80-100 cm

Céder sa predáva v 10 litrovom kvetináči a je vysoký 80 až 100 cm.

Prunus serrulata 'Kanzan' Clt. 35 10/12 (Standard) - čerešňa sa predáva v 35 litrovom kvetináči a obvod kmienka je 10 až 12 cm.

(výška kmienku býva štandardizovaná - 2,2 metra)

Standard alebo full standard koruna je založená vo výške 2,2 metra

Pokiaľ majú rastliny korunu nižšie, označujú sa skratkami:

Mini standard alebo 1/4 standard výška je okolo 0,5 metra

1/2 standard alebo half standardvýška je okolo 1 metra

landart s. r. o., Zlatovská 2193/33, Trenčín 911 05, 0910522454, eshop@landart.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info