Živý plot | landart.sk

Živý plot

Živý plot je súvislý rad rastlín zasadených blízko pri sebe a vytvárajú tak zelenú verziu plota. Vysadiť môžeme ihličnany, listnaté kríky a zvoliť opadavé alebo neopadavé druhy. Takýto plot sa zvyčajne zastriháva, aby sa obmedzila veľkosť alebo mal krásny uhľadený vzrast. 

Poznáme nielen jednodruhové ploty, ale aj kombinácie rôznych rastlín - zvyčajne farebne kvitnúce kry, ktoré zaplavia záhradu kvetmi počas celej sezóny. 

Používa sa ako ohraničenie pozemku, rozdelenie záhrady - napríklad predelenie úžitkovej a okrasnej časti ale hlavne kvôli súkromiu - oddelenie sa od susedov alebo ulice. Spĺňa aj dizajnovú funkciu, rôzne farby a tvary oživia celkový dojem z výsadby a ako okraje záhonov vie usmerniť pohľad alebo vytvoriť nové zákutia. 

Rýchlorastúce dreviny ako napríklad Cyprusovec vedia rýchlo vytvoriť hotovú zástenu vďaka prudkému rastu, ich údržba je ale o to náročnejšia a treba ich častejšie zastrihávať. U rastlín s pomalším rastom si síce dlhšie počkáte na výsledný efekt, nožnice na živý plot však budete potrebovať iba dvakrát ročne. 

Jedny z najpopulárnejších listnatých drevín do plota je vavrínovecbambus, červienka alebo nádherná drevina so striebristými listami - hlošina.  

Ihličnany sú taktiež vhodné do plota - tisyborievky alebo cyprusovce leylandské

Tuje a buxusy patrili k najoblúbenejším rastlinám, vďaka častým chorobám je ich však použitie na ústupe. 


Podkategórie:

Zobrazených 1-14 z celkovo 14 záznamov.
landart s. r. o., Zlatovská 2193/33, Trenčín 911 05, 0910522454, eshop@landart.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info