Ruže | landart.sk

Ruže

Nádherne, fascinujúce, úchvatne, tak by sa dali opísať ruže. Iba málo kto ich nemá rád. Ruže sú skutočne unikátnymi druhmi okrasných rastlín mnohých odtieňov a farieb a typov vzrastu.

Pestovanie nie je náročné, ale určitú dávku trpezlivosti si vyžadujú, pokiaľ chcete aby kvitli čo najdlhšie. Každý kultivar ruže má svoju vlastnú vôňu. Niektoré sú výraznejšie iné slabšie. Za povšimnutie však stojí, že málo kto o lupeňoch ruží vie, že sú jedlé a dá sa z nich vyrobiť čaj či sirup. Vyrábajú sa z nich aj rôzne kozmetické prípravky. Samozrejme, hovoríme o ružiach bez chemického ošetrenia. 

Samotný kvet ruže pozostáva z viacerých okvetných lupeňov. Niektoré ich majú len zopár iné kľudne aj 75 kusov. Ruže delíme podľa ich rastu na pôdopokryvné, kríkové, popínavé či na kmienku.

Ruže pestujeme predovšetkým na slnečnom stanovišti, ale zvládnu rásť aj v polotieni. Pôdu potrebujú kyprú, hlinito-piesočnatú, s dostatkom živín, nie premáčanú a ťažkú. 

Výsadbovú jamku dostatočne zahrnieme záhradníckym substrátom. Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte ich opätovný rast. Najvhodnejšie na rez sú kríkové ruže, majú priebežné, dlhé stonky, preto sa využívajú do kytíc a aranžmánov. 

Pôdopokryvné a popínavé ruže produkujú omnoho viac kvetov, ktoré sú síce skôr menšie, ale ideálne na prípravu už vyššie spomenutých sirupov, čajov a kozmetiky. V našich klimatických podmienkach sú dobre odolné voči mrazom, no nahrnutie pôdy či lístia alebo vetví im v zimnom období určite neublíži. 

Zobrazených 1-7 z celkovo 7 záznamov.
landart s. r. o., Zlatovská 2193/33, Trenčín 911 05, 0910522454, eshop@landart.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info