Cédre
Majestátne vyzerajúce a dlhoveké cédre dorastajú vo svojich prirodzených podmienkach do niekoľko desiatok metrov.
Najlepšie sa im darí na slnku v dobre priepustnej pôde s neutrálnym až mierne kyslým pH. Dobre znášajú skôr suchšie pôdy.
Drevo cédrov je veľmi pevné odolávajúce škodcom a chorobám. Cédre plne odolávajú našim mrazom, ale pokiaľ nie sú vysadené na chránenejšom stanovišti, môžu byť hlavne v mladosti náchylnejšie na premŕzanie.
K najodolnejším druhom radíme céder atlantský s pomerne mohutnými rozmermi v dospelosti. Samozrejme boli vyšľachtené rôzne kultivary s menšími rozmermi vhodnými do rodinných záhrad. Medzi ne patrí Céder atlantský ´ Glauca Pendula ´ so šedomodrastými ihličiami usporiadanými v zhlukoch a typickým previsnutým habitusom podľa názvu pendula. Dostupný je v rôznych veľkostiach.
Cédre himalájske sú rovnako očarujúce stromy, vysádzame ich na chránenejšie slnečné plochy. Druhy z lat. deodara - himalájsky majú na rozdiel od atlantských ihličie sýtejšej zelenej farby a v priebehu roka, od jari, získavajú zlatistý až modrastý nádych k jeseni. Dostupné sú s rôznymi tvarmi habitusu - vzpriamený, previsnutý, ale tiež poliehavý, akým je Céder himalájsky ´ Feelin Blue ´ pokiaľ nie je céder v mladosti tvarovaný ako práve tento kultivar, je habitus rozložitý a tvorí mohutný ker. Do menších záhrad alebo väčších nádob sú dostupné i cédre na nižších kmienkoch. Odporúčame pri výsadbe použiť substrát pre ihličnaté dreviny a v priebehu sezóny i hnojivo na ihličnany.