Aké trvalky sadiť na jeseň? Tipy na jesenné kvitnúce trvalky
Privítajte kratšie dni a dlhšie noci s kvitnúcimi trvalkami, ktoré rozžiaria vašu vašu záhradu ku koncu sezóny. Záhrady môžu na jeseň vyzerať takisto krásne ako počas leta, treba však správne záhony naplánovať. Ak vám v záhrade chýbajú po lete farby, viete, ktoré trvalky kvitnú na jeseň?
Ako si vybrať jesenné trvalky?
Pri výbere jesenných trvaliek netreba myslieť iba na výšku, farbu a správne stanovisko, doba kvitnutia je takisto dôležitým faktorom. Odstrihávanie odkvitnutých kvetov je tiež skvelý spôsob, ako predĺžiť kvitnutie a podporiť tvorbu nových kvetov na rastline. Okrem farby, ktorú do záhrady prinesú, potešia aj opeľovačov, ktorí môžu v tomto období trpieť nedostatkom potravy.
Aké trvalky sadiť na jeseň?
Obľúbený rozchodník
Bežne používaná rastlina – rozchodník – je obľubená aj vďaka tomu, že výborne odoláva suchu a teplému počasiu.
Kvet sa skladá z drobných kvietkov v tvare hviezdy. Poznáme viecero druhov, niektoré sú pôdopokryvné a výborne zakryjú suchý okraj slnečného záhonu.
Najčastejšie sa stretávame s odrodami Hylotelephium Herbstfreude (Autumn Joy), Carl alebo Matrona. Súkvetia sa pred vykvitnutím podobajú brokolici, potom sa premenia na jemnú ružovú a neskôr v sezóne do hlbokej bordovej. Matrona má listy sfarbené do bordovej, ostatné mávajú listy jemnej striebristej zelenej.
Ušľachtilá perovskia
Modré kvietky zdobia suchú, teplú a odolnú perovskiu od leta cez jeseň. Najspokojnejšia je na plnom slnku a v pôde, ktorá je dostatočne priepustná a nezadržuje vodu.
Táto jesenná trvalka sa označuje aj ako poloker a na jar je vhodné ju výrazne zostrihnúť, aby bola kompaktnejšia.
Všeobecne je rastlina vysoká a je treba s jej výškou počítať. Poznáme aj menšie kultivary, ako sú Lacey Blue alebo Little Spire. Celá rastlina je aromatická a príjemne vonia už pri najmenšom dotyku. Vynikne nielen vo vidieckej, ale aj v modernej záhrade. Množstvo ľudí ju pestuje aj na balkóne či terase.
Astra: Ozdoba každej záhrady (Symphyotrichum, Aster)
Astry sú trvalky kvitnúce na jeseň, ktoré zaručene oživia každý záhon. Vďaka svojej rozmanitosti ich vidíme rásť v mnohých výsadbách.
Ich výška môže dosahovať od 30 cm až po 180 cm a hviezdicovité kvety sa sfrabujú od fialovej, bordovej až po bielu. V závislosti od výšky môžu zdobiť okraje záhonov, lemovať príjazdové cesty alebo byť uprostred divokých záhrad.
Medzi najznámejšie pestované druhy sú Astra dumosus a Astra novi-belgii. Často používané sú A. Dumosus Prof. Anton Kippenberg s fialovomodrými kvetmi a výškou 30-45 cm a astra krovinatá – Dumosus Herbstgruß vom Bresserhof s výškou do 40 cm a ružovo fialovými kvetmi
LANDART TIP: Trvalky sú nádherné v kombinácii s trávami. Viete,ako ich zladiť dokopy?
Elegantná veternica
Veternice sú trvalky kvitnúce na jeseň, ktoré prinášajú do záhrady závan elegancie. Ich jemné kvety na dlhých stonkách ozdobia aj tienisté miesta v záhrade.
Po odkvinutí zanechávajú guľaté hlávky plné semien, ktoré nie je nutné odstraňovať, naopak, ladia s ostatnými postupne otvárajúcimi sa pukmi.
Obľubujú polotienisté miesta, humózne a vlhšie pôdy, ale tolerujú aj slnečné miesto, pokiaľ majú dopriate dostatočné množstvo vody. V zime treba však dávať pozor na prílišné zamokrenie, aby neodhnívali.
Ideálnym stanoviskom je miesto, kde slnko svieti v ranných a poobednajších hodinách. Odtiene ružovej nájdeme v sortimente častejšie, existuje ale aj pár bielych kultivarov ako napríklad Honorine Jobert, ktorá má jednoduché lupene, zvonku mierne sfarbené do ružova. Whirlwing je biela kompaktná veternica s dvojitým radom lupeňov.
Z ružových odrôd je zaujímavá September Charm, ktorej lupene sú sfarbené do staroružova a má pevné stonky. Relatívne nový kultivar Hadspen Abundance má unikátne ružové kvety, ktoré sa vyskutujú na rastline vo veľkom množstve.